Provincial Commissions

Provincial Commissions

Coordinator of Commissions: Fr. Pauria Joseph (Vice Provincial)

YOUTH MINISTRY (Core Team)

Coordinator     P. Pauria Joseph

Delegate         L. Mondol Lawrence
Members        P. Paul Alfred                          Groups and Movements
                         P. Kariapuram Mani Manuel   Vocation
                         P. Mullick Soroj                       Evangelization & Catechesis
                         P. Thannickal Jose                 Communication
                         P. Kayyalackel Thomas         Education and Culture
                         P. Puthiyedathuchalil John     Mission

 

GROUPS AND MOVEMENTS

Councillor        L. Mondol Lawrence

Coordinator     P. Mondol  Ujjol

Members         P. Paul Alfred 

  1. Kujur Albert
  2. Raymond Tudu
  3. Rai Solomon
  4. Murmu Charles
  5. Kujur Eugene

 

EDUCATION AND CULTURE

Councillor        P. Thadathil George

Coordinator     P. Kayyalackel Thomas

Members         P. Mondol Bikash

  1. Puthumayil Tomy Joseph
  2. Das Ashish
  3. Kurikayil James
  4. Kiro Sunit
  5. Vadakel Siby

 

Sub-Commission for Higher Education

Coordinator     P. Chempakathinal George 

Members         P. Kaniyarakathu Noby George

  1. Pulingathil Mathew
  2. Cheruthottupuram Paul
  3. Mundupalathunkal Babu

 

Sub-Commission for Technical Education

Coordinator     P. Puthumayil Tomy Joseph

Members         P. Podimattathil Jose

  1. Hasda Chandan
  2. Kariapuram Mani Manuel
  3. Thaiparampil Johny
  4. Kanniyattukunnel Jijo John
  5. Tudu Kissun Cosmos

 

Sub-Commission for Schools

Coordinator     P. Mondol Bikash

Members         P. Kurikayil James

  1. Hansda Suren
  2. Kujur Sanjay Manohar
  3. Kiro Sunit
  4. Velloorputhenpura Jose
  5. Velicakathot Jose
  6. Demta Florence
  7. Das Ashish
  8. Lakra Martin
  9. Kadenkuzhy Mathew
  10. Murmu Denis

 

EVANGELIZATION AND CATECHESIS

Councillor        P. Thathenkery Francis

Coordinator     P. Mondol David

Members         P. Thannickal Jose

  1. Murmu Karlus
  2. Nedungatt Johny
  3. Vaikath John
  4. Chittilappilly Xavier
  5. Pulickal Augusty

 

MISSION

Councillor        P. Lakra Martin

Coordinator     P. Puthiyedathuchalil John

Members         P. Chittilappilly Xavier

  1. Minj Agapit
  2. Soren Shanti
  3. Manianchira Joseph
  4. Kumplankal Tomy
  5. Veliyan Davis

 

YOUTH AT RISK

Councillor        P. Kariapuam Mathew George

Coordinator     P. Paul Alfred

  1. Sudhir Khalkho
  2. Nedumkallel Jaison
  3. Puthussery Saju
  4. Parakonath Mathew

 

VOCATION ANIMATION

Councillor        L. Mondol Lawrence

Coordinator     P. Kariapuram Mani Manuel

Members         P. Earathara Anthony

  1. Kisku Motilal
  2. Rai Solomon
  3. Thirumalachalil George
  4. Kullu Roshan
  5. Kerketta Sunil
  6. Ekka John
  7. Sardar Ajay

SOCAL COMMUNICATION

Councillor        P. Pauria Joseph

Coordinator     P. Thannickal Jose

Members         P. Nedungatt Johny

  1. Gomes Robin
  2. Murmu Dennis
  3. Cheruthottupuram Paul
  4. Toppo Anil Kumar
  5. Kujur Albert
  6. Kuthukatt Jude Sebastian

 

FORMATION 

Councillor        P.  Pauria Joseph

Members         P. Earathara Antony

  1. Molekunnel James
  2. Kerketta Sunil
  3. Mondol Samuel
  4. Pulingathil Mathew
  5. Mondol Lawrence

 

FINANCE AND DEVELOPMENT

Councillor        P. Mondal Vincent

Coordinator     P. Panapurayil Mathew

Members         P. Puthiyedathuchalil John

  1. Velloorputhenpura Jose
  2. Vattamala Biji Thomas
  3. Mudakkampurath Jose
  4. Kariapuram Mathew George

 

Sub-Commission for Building and Construction

Coordinator     P. Velloorputhenpura Jose

Members         P. Puthiyedathuchalil John

  1. Panapurayil Mathew
  2. Maliakal Baby John
  3. Puthumayil Tomy Joseph

 

SALESIAN FAMILY ADVISORY COMMISSION

Councillor        P. Pauria Joseph

Coordinator     P. Mondol Bikash (Del. Past Pupils)

  1. Vattamala Biji Thomas (Del. Co-operators)
  2. Berger John (National Coordinator VDB)
  3. Puthiyedathuchalil John (Del. ADMA)

FMA                Sr. Rosina Thekumkattil

MSMHC          Sr. Bincy Philip & Sr. Baiju Geroge

SMI                 Sr. Lucy Joseph

Co-operators  Mrs. Teresa Tobias

Past Pupils      Mr. Pankajj Minocha